Jak w 5 minut zainstalować i uruchomić WordPressa?

W tym artykule dowiesz się jak w 5 minut zainstalować WordPressa i uruchomić swoją pierwszą stronę internetową, bloga lub sklep e-commerce.

WordPress to obecnie najpopularniejszy na świecie system CMS. Ta darmowa i otwarta platforma pozwala na zbudowanie od prostych blogów internetowych po rozbudowane platformy społecznościowe. Wykorzystując możliwości jakie oferuje WordPress możesz w łatwy sposób uruchomić witrynę internetową, a dzięki dodatkowym wtyczkom i modułom WordPress otworzyć własny sklep internetowy.

Pokażemy Ci teraz krok po kroku jak zainstalować WordPressa w kilka minut. Zaczynamy!

Jak zainstalować WordPressa w 5 minut

Największe korzyści płynące z WordPressa to jego prostota oraz niezawodność działania. Te zalety sprawiają, że co raz więcej osób oraz firm wybiera WordPressa stawiając swoje pierwsze kroki w internecie.

Chcesz dowiedzieć się jak zainstalować WordPressa na serwerze i uruchomić na nim własną stronę internetową? Postępuj zgodnie z naszą instrukcją.

1. Pobierz WordPressa

Pierwszą rzeczą, którą musisz wykonać to pobrać pliki instalacyjne WordPressa. Aktualną wersję WordPressa pobierzesz klikając w ten link. Po pobraniu spakowanego pliku rozpakuj go do dowolnego miejsca na dysku.

2. Wrzuć pliki na serwer

Następnym krokiem, który musisz wykonać to wysłanie wypakowanych plików na serwer, na którym znajdować będzie się Twoja internetowa. Do tego zadania polecamy znakomity program FileZilla, który dostepny jest na wszystkie systemy operacyjne.

Wykorzystując wspomnianą aplikację stwórz na serwerze folder o nazwie np. wordpress, do którego wrzuć wypakowane wcześniej pliki. Pomoże to zadbać o porządek na Twoim serwerze oraz uruchomić w przyszłości więcej instancji WordPressa.

Instalując WordPressa ważne jest, aby odpowiednio przekierować domenę oraz wyizolować stworzony przez Ciebie katalog do instalacji WordPressa. Konfiguracja domeny może znacząco różnić się w zależności od dostawcy usług.

3. Otwórz domenę

Po wgraniu wszystkich plików na serwer i odpowiednim skonfigurowaniu domeny otwórz ją w przeglądarce internetowej. Jeżeli wszystkie poprzednie roki zostały wykonane poprawnie to na Twoim ekranie pojawi się okno wyboru języka. Aby zainstalować WordPressa, wybierz języki polski, przejdź do ekranu powitalnego i kliknij w przycisk znajdujący się na dole strony.

Jak zainstalować WordPressa w 5 minut - ekran powitalny

4. Połącz się z bazą

Po kliknięciu na Zaczynajmy! pojawi Ci się kolejna strona, na której musisz podać:

  • Nazwę bazy danych – Podaj nazwę bazy MySQL utworzonej na serwerze.
  • Nazwę użytkownika – Wpisz nazwę użytkownika, który bazy danych MySQL.
  • Hasło – Wprowadź hasło użytkownika bazy MySQL.
  • Adres serwera bazy danych – Pozostaw bez zmian.
  • Prefiks tabel – Dla bezpieczeństwa zmień na niestandardowy np. składający się z dwóch pierwszych liter domeny oraz podkreślenia _.

Po wprowadzeniu danych kliknij Wyślij – jeżeli dane są poprawne WordPress wyświetli Ci się komunikat jak poniżej.

Jak zainstalować WordPressa w 5 minut - zakończenie instalacji

Kliknij Uruchom instalacje.

4. Wprowadź dane

Instalacja WordPressa dobiega końca. W ostatnim kroku wprowadź informacje podstawowe informacje o stronie oraz ustaw dane do logowania:

  • Tytuł witryny – Podaj nazwę Twojej strony internetowej.
  • Nazwa użytkownika – Podaj nazwę do logowania w WordPressie.
  • Hasło – Ustal hasło (system domyślnie sam proponuje bezpieczne, jednak możesz je zmienić).
  • Twój email – Podaj swój adres e-mail.
  • Widoczność dla wyszukiwarek – Pozostaw opcję odznaczoną.

Klikamy Zainstaluj WordPressa i poczekaj na koniec instalacji.

5. Uruchom WordPressa

Po zakończonej instalacji WordPress przeniesie Cię do ekranu logowania.

Jak zainstalować WordPressa w 5 minut - logowanie

Wprowadź wybrany login oraz hasło i kliknij Zaloguj się.

To wszystko. Wiesz już jak zainstalować WordPressa i możesz przystąpić do korzystania z platformy. Ostatnim krokiem jest jej konfiguracja oraz stworzenie nowych podstron oraz wpisów.

Nie radzisz sobie z którymś z kroków? Skontaktuj się z nami – udzielimy Ci eksperckiej pomocy lub wykonamy pracę całkowicie za Ciebie.

Szukasz pomocy?

Napisz do nas.